Paris,  Travels

Two days of Paris in June

Låt oss kika på hur mina två första dagar i Paris var. Här kommer ett långt jäkla inlägg så håll i er. Jag hade både tur och otur med vädret den här gången. Första dagen var det sommarvärme och blå himmel, medan det andra dagen blev en stereotypisk ”efter regn kommer solsken”. Pratar jag för mycket om vädret? Det vore väldigt osvenskt att INTE göra det.

Hur som helst. On y va!

Jag hade ett tidigt flyg på tisdagen och tyckte själv att jag var väldigt smart som slängde ihop en liten overnight oats i en burk jag sedan kunde kasta. Mindre smart var det att inte kolla upp hur tågen gick, men det har jag redan skrivit om här. Det är dags att lämna det bakom mig.

Jag är inget fan av lågbudgetflyg men det var billigast och hade bäst flygtid. Brukar tänka att Easyjet i alla fall är bättre än Ryanair. Tycker i alla fall att deras piloter är skickliga och det är viktigt. Jag är inte flygrädd men uppskattar en behaglig start och landning. Ibland när de går ner för snabbt så att inte tryckutjämningen blir bra får jag så himla ont precis ovanför ögonen. Kan det ha med bihålorna att göra?

Poff, så befann jag mig i Paris! När jag flyger till CDG tar jag alltid RER B in till city. Från Gare du Nord går går flera metrolinjer åt alla vädersträck.

Själv skulle jag hoppa på en buss bort till Montmartre där min kompis Sophie bor. Jag traskade ut från Gare du Nord mot Boulevard de Magenta till buss nummer 31 som kör från Gare de l’Est i 10:e, genom 18:e och 17:e hela vägen bort till Triumfbågen. Gillar verkligen den linjen och åkte den ofta när jag bodde där. Om du har tid till det kan jag verkligen rekommendera att åka buss i Paris. Då ser man en massa och så länge det inte är i rusningstrafik är det ett väldigt bekvämt färdsätt.

Jag hann beskåda de vackra fasaderna medan jag väntade på bussen. Helt okej plats att vänta på en buss må jag säga.

Tjugofem minuter senare kom jag fram till Sophies lägenhet. Här ligger katten Mio och sover. Två katter bor i denna parisiska lägenhet men den andra gömde sig mest från mig.
Eftersom att S jobbade hemifrån den dagen gick vi direkt ut för att äta lunch. Jag tog inga bilder på ett tag men åt en väldigt god köttbit för 15 euro. Annat än priserna i Malmö där samma rätt nog hade kostat minst 250 kronor.

Efter det hade Sophie några timmars jobb kvar och jag bytte om från mina jeans som kändes väldigt varma i de 24 graderna. Den här bilden är egentligen tagen när jag kom tillbaka men såg i alla fall ut såhär. Randing klänning från Mango, omlottopp från Gina Tricot och sandaler från Birkenstock. Det är är i byggnadens foajé – kolla in golvet!

Först åkte jag ner till Grands Boulevards och gick ner till Sézanes concierge-butik för att hämta ut ett paket. Jag hade beställt den här klänningen från deras Archive sale för upphämtning eftersom att jag ändå skulle ner, men blev väldigt osäker på hur jag kände för den. Jag behöll klänningen i ett par dagar men lämnade till slut tillbaka den. Kjolen på den var fin men tyckte att överdelens mönsterexplosion tog över för mycket, och det vore synd att köpa en klänning för 1000 kronor för att sy om till en kjol. Nu när jag ser den undrar jag om jag borde behållit den?

Jag strosade runt lite och handlade några grejer, bland annat paraply eftersom att det skulle regna resten av veckan, innan jag tog metron tillbaka upp.

På vägen tillbaka till lägenheten handlade jag några nödvändigheter på Monoprix och även frukt från kvarterets primeurs (frukt- och grönsakshandlare).

Jag hann ladda mobilen och vila fötterna en stund innan det var dags att bege sig ut igen. Vi skulle bort till Boulevard du Temple för att möta upp med vänner på en restaurang. Den här gulliga lilla minitorget känns väldigt Emily in Paris.

Här är Sophie!

Vår kompis Andrew satt på bistron Martin tillsammans med Mariana (vi fyra jobbade ihop för 12 år sedan!) och ett par andra trevliga personer. Tyvärr tog jag inga bilder förrän precis när vi skulle gå och väntade på att betala. Maten var god men ganska dyr för det man fick. Lite likt ”Mellanrätternas Möllan” där man får en liten tallrik med tillagade morötter och någon sås och betalar 13 euro för det. Vinet var gott, om än det lite i dyrare klassen (6€, haha). Det är ett trevligt ställe dock, väldigt livfullt och avslappnat. Tiden bara flög iväg och helt plötsligt var klockan 23.20 och vi behövde åka hem för att sova.

Tog en bild i väntan på metron. Lite lulliga och glada, men här var jag ganska trött efter att ha varit vaken sedan 05.00.

Nästa morgon var det onsdag och jag vaknade vid nio. Yogurt, ägg och frukt till frukost.

Vid halv elva var jag ute i regnet och traskade österut längs med rue Ordener. Det spelar egentligen ingen roll om det regnar i Paris för det är ändå så fint.

Jag fick tips om att köpa en pain au chocolat på ett boulangerie i närheten så det gjorde jag. Den var god!

Jag behövde en kaffe och satte mig på ett av brasserierna vid Jules Joffrin med min bok. Beställde en café crème som var helt enorm.

Det var mysigt där under markisen. Efter en halvtimme behövde jag ta mig vidare österut…

… till Jourdain. I det kvarteret har min kompis Jonathan som psykologmottagning, men jag skulle inte få terapi utan vi skulle äta lunch ihop. Det blev inga bilder från den måltiden heller men vi åt sushi och någon annan typ av japansk rätt på ett ställe i närheten. Han hade en lucka på två timmar så vi hann snacka skit och äta en bra stund. Jonathan är halvfransk-halvsvensk och pratar helt perfekt franska och klingande göteborgska så att man kunde tro att han aldrig bott någon annanstans än på västkusten 😄

Lite innan kl 15 hade han en patient att ta emot och jag rörde mig neråt med metrolinje 11 mot le city centre. Det regnade och min ländrygg behövde vila från promenerandet så jag satte mig på ett väldigt mysigt ställe vid Etienne Marcel. Där beställde jag en Café Gourmand, vilket är en kaffe med några mini-desserter. Jag fick en chokladmousse, pannacotta, fruktsallad och canalés. Allt var gott utom den sista, gillar verkligen inte canelés. Café Georgette hette det och ligger intill ett hotell med samma namn, för den som vill veta.

Gick sedan en sväng in på Les Halles för att kolla in apoteket. Hittade ett par fina örhängen på Promod (köpte ett par likadana som var blanka) och provade dessa ballerina på André. Tog en bild för att minnas dem men det blev aldrig något köp.

Framåt kvällen skingrades molnen och solen kom fram. Jag tog åter igen metron, denna gång till Simplon och traskade sedan ner mot Montmartre. Det är svårt att fånga det vackra i verkligheten på bild ibland, men just här var det väldigt härligt att promenera.

Vill man inte bara kasta sig in i bilden och sätta sig där med ett glas vin?

Tanken var att ha en lugn kväll utan alkohol efter gårdagskvällens sena vintimmar, men när jag skickade en bild som visade var jag befann mig till Sophie, skrev hon att det där fanns ett ställe med väldigt goda Aperol Spritz. Jag behövde inte så mycket betänketid på det indirekta förslaget. ”Ok, je t’attends ici alors!”, svarade jag. Det blev ett glas och sedan köpte vi mat på vägen hem som vi åt framför en film i våra myskläder. ”Comme des mamies”, som Sophie uttryckte det.

Det var de två dagarna i Paris! Mer kommer senare. Nu ska jag bege mig in till stan och snart möta upp med Clara för en AW. Efter det har vi sommarmiddag med jobbet.

À bientôt!

4 Comments

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.